Kooperacja

DentalLab poszukuje kooperantów oferując bardzo atrakcyjne warunki współpracy. Baza technologiczna przedsiębiorstwa umożliwia nawiązanie współpracy w zakresie większości technologii i materiałów występujących na rynku. Frezowanie cyrkonu i metalu, spieki laserowe metalu oraz modeli [EOS, IMES, ZirkonZahn, MEDIT, EXOCAD, 3Shape, DentalWings – druk 3D Dental w technologii SLM/DMLS/LaserCusing – spieki laserowe/spieki metali i SLA – modele/technologia żywicy światłoutwardzalnej*] pozwalają na zaoferowanie w jednym miejscu kompleksowej obsługi na najwyższym poziomie jakościowym, w możliwie najkrótszym czasie i w umiarkowanych cenach. Oferowane ceny są bardzo konkurencyjne w stosunku do jakości i szybkości wykonywanych prac. Wszystkie używane w laboratorium maszyny, technologie i materiały są poparte certyfikatami producentów dołączanymi do wykonywanych prac.  Najwyższa jakość, dokładność  i szybkość przy zachowaniu bezpieczeństwa i wszelkich wymagań technologicznych to priorytety produkcyjne. Najnowocześniejsze maszyny i technologie, poparte ponad 25-cio letnim  doświadczeniem dają duże gwarancje doskonałości. Terminy wykonywania prac  są zależne od rodzaju prac oraz godziny dostarczenia  danych do wydruku. Minimalny czas druku standardowych elementów protetycznych w metalu i cyrkonie to 4 godziny.

Firma pracuje na najbardziej powszechnych systemach CAD/CAM na rynku (EXOCAD, 3Shape, ZirkonZahn, EOS, IMES ) więc nie ma problemów w uzgadnianiu szczegółów technicznych kooperacji.  Posiada skanery, oprogramowanie i maszyny m.in. firm MEDIT. ZirkonZahn, 3Shape, Dental Wings, EXOCAD, IMES, EOS. Laboratorium posiada również najwyższej klasy oprogramowanie [Magics, CAMbridge itd.] pozwalające na naprawę lub modyfikację plików 3D.

Laboratorium oferuje specjalne udogodnienia dla firm rozpoczynających pracę w technologiach 3D. Oferuje m.in. wypożyczanie/dzierżawę skanerów laboratoryjnych 3D , [Dental druk 3D – MEDIT Identica Blue o dokładności  10 mikronów], umożliwiających przyspieszenie i obniżenie kosztów kooperacji w zakresie druku 3D/spieków laserowych/frezowania cyrkonu i metalu [EOS, IMES, ZirkonZahn, MEDIT, EXOCAD, 3Shape, DentalWings – druk 3D Dental w technologii SLM/DMLS/LaserCusing – spieki laserowe/spieki metali i SLA – modele/technologia żywicy światłoutwardzalnej*].

DentalLab oferuje także archiwizację cyfrową modeli gipsowych oraz udostępnia system informatyczny B2B (cloud computing) dental24 do przechowywania i archiwizacji plików cyfrowych 3D modeli [skanowanie 3D modeli gipsowych].

Firma oferuje swoim stałym kooperantom bezpłatne korzystanie z tego otwartego systemu kooperacji i komunikacji dental24. Umożliwia on bezpieczne przesyłanie i archiwizacje dużych plików cyfrowych 3D a także udostępnia korzystanie z jego innych funkcjonalności typu CRM [Customer Relationship Management] czy ERP [Enterprise Resource Planning] takich jak raporty, przypomnienia, finanse, reklamacje, wysyłki itp.). System nie posiada żadnych blokad i umożliwia kooperację w dowolnych technologiach i z dowolnymi kooperantami. Kooperacja w tym systemie umożliwia dowolne zmiany kierunków i podmiotów kooperacji.

W razie zainteresowania prosimy o kontakt telefoniczny lub wysyłki plików cyfrowych lub modeli do wyceny lub produkcji.

*DMLS (Direct Metal Laser Sintering) to zastrzeżona nazwa niemieckiej firmy EOS (Electro Optical Systems). SLM (Selective Laser Melting) to zastrzeżona nazwa firmy MCP Hek, z której w chwili obecnej mogą korzystać firmy SLM Solutions, MTT i Renishaw, Realizer. Laser Cusing natomiast to zastrzeżona nazwa technologii, której właścicielem jest Concept Laser – firma należąca do Hofmann Innovation Group. Firma EOS i MCP Hek  na początku rozwoju tej technologii używała nazwy SLM równolegle. Jako pierwszy zastrzegł ją jednak MCP co poskutkowało tym, że firma EOS musiała stworzyć własną nazwę – DMLS. Wszystkie te nazwy dotyczą technologii selektywnego spiekania i przetapiania sproszkowanych metali przy pomocy lasera, nanoszonych warstwowo, aż do uzyskania gotowej w pełni wytrzymałej części.

Rapid Prototyping – drukowanie 3D; Selective Laser Melting [SLM/DMLS/LaserCusing]  – spiekanie laserem

Technologia SLA (Stereolithography) polega na odchylaniu wiązki lasera przez system luster, która skanuje powierzchnię płynnej żywicy w miejscu gdzie ma ona zostać utwardzona ( ma powstać model). Powszechnie nazywana technologią stereolitografii – żywicy światłoutwardzalnej.


 

Druk 3D

Prześlij plik do wyceny/druku CAD/CAM

Przykładowe wytyczne do skanowania modeli :

Przykładowe ustawienia skanera

Dane produkcyjne do druku metalu w technologii DMLS na maszynie EOS [spiek laserowy]:

[EOS, IMES, ZirkonZahn, MEDIT, EXOCAD, 3Shape, DentalWings – druk 3D Dental w technologii SLM/DMLS/LaserCusing – spieki laserowe/spieki metali i SLA – modele/technologia żywicy światłoutwardzalnej*]

Maszyna produkcyjna – EOS M100 [2017r] przystosowana do technologii DENTAL i stopu CoCr

Używane materiały – EOS CobaltChrome SP2 (REF:9011-0018) – produkt medyczny wg klasy II a dyrektywy MDD 93/42/EEC, załącznik IX, reguła 8 – stop metalowo-ceramiczny na bazie kobaltu używany do produkcji elementów protetyki stomatologicznej w maszynie M100 EOS – drukarce 3d , które w dalszych procesach produkcyjnych pokrywane są ceramiką. Jego skład odpowiada wymaganiom dla materiałów dentystycznych CoCr typu 4 wg normy ISO 22674.

Przeciwskazania – Materiału EOS CobaltCrome SP2 nie należy używać przy stwierdzonych nietolerancjach w stosunku do jednego lub wielu metali zawartych w stopie. W przypadku dotykowych lub zbliżeniowych kontaktów z innymi stopami mogą w rzadkich przypadkach wystąpić reakcje elektrochemiczne.

Wolne od Ni, Be i Cd zgodnie z normą ISO22674

Pełna instrukcja używania tego materiału i stosowne certyfikaty dotyczące maszyn i materiału do wglądu.

Terminy realizacji

Terminy dostaw zamówionych prac są różne i wynikają z momentu złożenia kompletnego zamówienia oraz zastosowanych maszyn, procesów i materiałów. Prace wykonywane są w laboratorium w Gdańsku i można je odebrać w ciągu od kilku minut w przypadku skanowania do kilkudziesięciu godzin w przypadku bardziej złożonych procesów np. spieki laserowe z wyżarzaniem odprężającym. Wysyłka jest realizowana we współpracy z firmą kurierską DHL lub w inny sposób uzgodniony z zamawiającymi. Istnieje możliwość skrócenia terminu produkcji włącznie z dostawą poniżej 24h zegarowych.

EXPRESS dla wymagających   !!!     zegar

Usługi przyspieszenia produkcji i transportu

Istnieje możliwość znacznego przyspieszenia czasu wykonania usługi razem z transportem poniżej 24 h !

 1. Przyspieszenie produkcji – w razie potrzeby pilnej realizacji prosimy o telefon i w zależności od aktualnej sytuacji podamy możliwe warianty wykonania usługi
 1. Przyspieszenie transportu
 • przesyłka expresowa lokalna

Na terenie Trójmiasta i okolic oferujemy usługę kurierską o następujących parametrach.

– Czas dostawy – dostawa w obrębie 5 km od miejsca produkcji (Gdańsk-Zaspa) w czasie 1,5h od chwili gotowości do odbioru produkowanych elementów. Każdy dodatkowy kilometr powyżej tego dystansu wydłuża gwarantowany termin dostawy o 5 minut

Zakładając dostawę do Gdyni pod Urząd Miasta czas dostawy wyniesie 1h 55′ (16km)

     – Cena dostawy w obrębie 5km od miejsca produkcji wynosi 25 zł brutto + 2 zł za każdy dodatkowy kilometr powyżej tego dystansu

Zakładając dostawę do Gdyni pod Urząd Miasta cena dostawy wyniesie 47 zł brutto (16km)   

 

 • przesyłka konduktorska

Celem przyspieszenia transportu istnieje możliwość wykorzystania  usługi PKP pt. „Przesyłka konduktorska”. Cena usługi włącznie z opłatami poniesionymi na rzecz PKP wynosi od 59 zł brutto.

59 zł brutto – odbiór w pociągu

Możliwy jest odbiór w p-cie odbioru przesyłek na wyznaczonych dworcach PKP. Opłaty w cenniku PKP. Orientacyjnie – 11 zł brutto

Możliwe jest nadanie w p-cie przyjęć przesyłek na wyznaczonych dworcach PKP. Opłaty w cenniku PKP. Orientacyjnie – 11 zł brutto

Dziś nadanie – dziś odbiór! „PKP Intercity” przewozi przesyłki konduktorskie na wyznaczonych odcinkach, w relacjach bezpośrednich, pociągami stosownie  oznaczonymi w rozkładzie jazdy (zgodnie z legendą). Przesyłki nadajemy lub odbieramy bezpośrednio u kierowników pociągów. Usługa nadania lub odebrania przesyłki w zastępstwie klienta jest dostępna na dworcach kolejowych: Warszawa Centralna, Lublin, Gdynia Główna, Szczecin Główny. Nadanie lub odebranie oznacza dostarczenie lub odebranie przesyłki do/z punktu obsługi przesyłek konduktorskich na terenie wyznaczonych dworców PKP. W tych punktach przesyłka czeka wtedy na odbiór przez adresata lub nadanie do konduktora przez pracownika punktu.

Więcej informacji o dostępności i opis usług poniżej (*) oraz na stronie PKP

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/3052/przesylki-konduktorskie.html

Dodatkowo w wybranych miastach istnieje również możliwość dowozu przesyłki odebranej od konduktora pod wskazany adres. Warunki do uzgodnienia.

 • przesyłka expresowa DHL

Parcel 9 – do godz. 9-tej następnego dnia roboczego – orientacyjna cena razem z opłatą paliwową – 46 zł brutto

Parcel 12 – do godz.12-tej następnego dnia roboczego – orientacyjna cena razem z opłatą paliwową – 36 zł brutto

 • Doręczenie realizowane „od drzwi do drzwi”
 • Gwarancja zwrotu kosztów przy nieterminowej dostawie.
 • Doręczenie do większych miejscowości, miast i głównych centrów biznesowych.

Usługa dostępna dla wybranych kodów pocztowych. Więcej informacji o dostępności usług terminowych w aplikacjach DHL24 lub DHL eCas i w Dziale Obsługi Klienta DHL Parcel.

 

*Opis usługi – PKP (1.09.2017r.)

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/3052/przesylki-konduktorskie.html

Musisz pilnie wysłać paczkę do innego miasta i nie chcesz przepłacać? Nic prostszego! Za jedyne 30 złotych, szybko i niezawodnie przewieziemy ją do stacji przeznaczenia!

Dziś nadanie – dziś odbiór! „PKP Intercity” przewozi przesyłki konduktorskie na wyznaczonych odcinkach, w relacjach bezpośrednich (bez przeładunku na stacjach pośrednich), pociągami stosownie  oznaczonymi w rozkładzie jazdy (zgodnie z legendą).

Aby nadać przesyłkę wystarczy:

 1. przygotować paczkę o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach: 20 x 40 x 50 cm, w przypadku rulonu: do 150 x 20 cm średnicy,
 2. oznaczyć paczkę imieniem i nazwiskiem lub nazwą firmy oraz adresem i numerem telefonu – zarówno nadawcy jak i odbiorcy, nazwą stacji nadania i przeznaczenia, a ponadto wskazać zawartość i określić wartość przesyłki.

Przesyłkę można nadać bezpośrednio u kierownika pociągu lub w punkcie przyjęcia przesyłek konduktorskich (zlokalizowanym na wymienionych poniżej dworach kolejowych), za dodatkową opłatą w wysokości 11 zł.
Można również zlecić odebranie przesyłki z pociągu przez pracownika stacjonarnego punktu obsługi przesyłek konduktorskich za dodatkową opłatą 11 zł.
Usługa nadania lub odebrania przesyłki w zastępstwie klienta jest dostępna na dworcach kolejowych: Warszawa Centralna, Lublin, Gdynia Główna, Szczecin Główny.

Opłata za przewóz przesyłki standardowej wynosi – niezależnie od odległości – 30 zł.
Opłata za przewóz przesyłki ponadgabarytowej* wynosi – niezależnie od odległości – 60 zł.

* Kierownik pociągu może przyjąć do przewozu przesyłkę ponadgabarytową o większych wymiarach od przesyłki standardowej i wadze nieprzekraczającej 20 kg, jeśli w danym pociągu liczba przesyłek jest niewielka i w przedziale jest miejsce na jej przewiezienie.

Z przewozu – jako przesyłka konduktorska – wyłączone są:

 • rzeczy, których przewóz jest zabroniony na podstawie odrębnych przepisów;
 • rzeczy niebezpieczne lub mogące wyrządzić szkodę osobom lub mieniu;
 • pieniądze, środki płatnicze, papiery wartościowe, kosztowności;
 • rzeczy, których wartość deklarowana przekracza kwotę 1 200 zł;
 • dokumenty tożsamości;
 • broń i amunicja;
 • rzeczy, które z powodu swoich rozmiarów, masy lub innych właściwości nie nadają się do przewozu jako przesyłka konduktorska;
 • żywe zwierzęta.

Stacjonarne punkty obsługi przesyłek konduktorskich:

Dworzec Warszawa Centralna (punkt czynny codziennie w godz. 7:00-18:20, 19:00-6:20, przerwy: 10:00-10:15, 14:00-14:20) Al. Jerozolimskie 54 00-024 Warszawa tel.: (22) 47 45 019

Dworzec Lublin (punkt znajduje się w kasie dopłat, czynny całodobowo) – Pl. Dworcowy 1 20-408 Lublin tel.: (81) 47 21 275

Dworzec Gdynia Gł. (okienko 02 w holu dworca, czynne 7:45-19:05) Pl. Konstytucji 1 81-354 Gdynia tel.: 697 044 687

Dworzec Szczecin Główny (peron nr 1) ul. Kolumba 1 70-035 Szczecin tel.: 798 170 163

Kierownik pociągu może odmówić przyjęcia przesyłki konduktorskiej do przewozu, jeśli przyjęcie przesyłki mogłoby opóźnić odjazd pociągu, nadawca przy płatności gotówką nie posiada odliczonej należności, przesyłka opakowana jest w sposób niewłaściwy lub uniemożliwiający jej prawidłowy przewóz (bez ubytków, uszkodzeń).

W przypadku zawieszenia kursowania pociągu lub wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej
na określonym odcinku, przewóz przesyłek konduktorskich może zostać ograniczony.

UWAGA!!!
W pociągach EIP nie ma możliwości nadania przesyłki konduktorskiej.

 

Certyfikat druku 3D DMLS EOSlogo_eos

EOS, jako jedyny producent drukarek 3d na świecie, zapewnia pełną certyfikację procesu wytwarzania elementów dentystycznych DMLS* na swojej maszynie M100, gwarantując najwyższą jakość i parametry wyprodukowanych elementów przy zachowaniu wytycznych, dotyczących stosowanych maszyn, procesów i materiałów. Opracowana przez firmę EOS innowacyjna i obniżająca koszty technika wytwarzania jest dostępna na rynku już od połowy 2015r. Oryginalna instrukcja firmy EOS do wglądu.

certyfikat produkcyjny EOS-DentalLab

*DMLS (Direct Metal Laser Sintering) to zastrzeżona nazwa niemieckiej firmy EOS (Electro Optical Systems). SLM (Selective Laser Melting) to zastrzeżona nazwa firmy MCP Hek, z której w chwili obecnej mogą korzystać firmy SLM Solutions, MTT i Renishaw, Realizer. Laser Cusing natomiast to zastrzeżona nazwa technologii, której właścicielem jest Concept Laser – firma należąca do Hofmann Innovation Group. Firma EOS i MCP Hek  na początku rozwoju tej technologii używała nazwy SLM równolegle. Jako pierwszy zastrzegł ją jednak MCP co poskutkowało tym, że firma EOS musiała stworzyć własną nazwę – DMLS. Wszystkie te nazwy dotyczą technologii selektywnego spiekania i przetapiania sproszkowanych metali przy pomocy lasera, nanoszonych warstwowo, aż do uzyskania gotowej w pełni wytrzymałej części.

Rapid Prototyping – drukowanie 3D; Selective Laser Melting [SLM/DMLS/LaserCusing]  – spiekanie laserem

Technologia SLA (Stereolithography) polega na odchylaniu wiązki lasera przez system luster, która skanuje powierzchnię płynnej żywicy w miejscu gdzie ma ona zostać utwardzona ( ma powstać model). Powszechnie nazywana technologią stereolitografii – żywicy światłoutwardzalnej.

Wytyczne do kooperacji CAD/CAM – skanowanie/druk/frezowanie 3D w technologiach Dental

[EOS, IMES, ZirkonZahn, MEDIT, EXOCAD, 3Shape, DentalWings – druk 3D Dental w technologii SLM/DMLS/LaserCusing – spieki laserowe/spieki metali i SLA – modele/technologia żywicy światłoutwardzalnej*]

Laboratorium wdrożyło elektroniczny system obsługi pozwalający na bezpieczną komunikację w zamkniętym systemie, chronionym zabezpieczeniami odpowiadającymi zabezpieczeniom systemów bankowych. Kooperacja może się zatem odbywać błyskawicznie, bezpiecznie i w dodatku umożliwiać kooperantom korzystanie ze swoich paneli użytkownika pozwalających na wykorzystywanie dla swoich celów funkcji biznesowych CRM,ERP takich jak archiwizacja  zdarzeń, archiwizacja plików i modeli, powiadomienia,  rozliczenia, raportowanie, wysyłki, reklamacje i inne.

Nie trzeba już wypełniać formularzy tylko wejść na stronę laboratorium albo do swojego panelu i wysłać pliki do produkcji. Resztę zrobi system informatyczny B2B dental24 zapisując wszystko i wysyłając automatycznie powiadomienia o twojej korespondencji do odpowiednich osób. To wszystko odbywa się w systemie SaaS dental24, chronionym najwyższej klasy zabezpieczeniami, certyfikatami oraz kluczami szyfrowania przewyższającymi poziomem zabezpieczenia niektóre systemy bankowe.

W razie wątpliwości czy pytań umożliwiamy natychmiastowy kontakt z działem CAD/CAM, udostępniając linie telefoniczne i kanały komunikacji elektronicznej włącznie ze Skype. Doświadczony zespół w każdej chwili jest w stanie udzielić kompetentnej informacji.

Przygotowanie plików do druku DSLM/SLM

Poniżej zamieszczono wytyczne zaproponowane przez firmę EOS, oraz sugestie naszych techników oznaczone gwiazdką (*), służące do poprawnego przygotowania plików przeznaczonych do druku 3D w technologii DSLM/SLM, oraz obróbki spieku:

 • Niektóre oprogramowanie CAD jest przeznaczone dla procesów frezowania. Zaprojektowane pliki mogą mieć dziury w siatce, składać się z kilku siatek i są nieszczelne, nie mogą więc zostać wykorzystane w procesie drukowania DMLS/SLM.
 • Praca przeznaczona do druku 3D musi mieć jedną siatkę. Zamkniętą i szczelną.
 • Pojedynczy plik .STL nie może składać się z kilku oddzielnych obiektów.
 • Najlepszą powierzchnię zapewnia gęsta triangulacja siatki. W przypadku zbyt rzadkiej triangulacji, powierzchnia obiektu może nie być wystarczająco szczegółowa.
 • Dopasowanie korony jest uzależnione od triangulacji wewnętrznej powierzchni korony. Dla najlepszej jakości powierzchni modelu należy:

-używać sprayu do skanowania na odbijających światło powierzchniach

-ustawić jakość skanowania na wysoką.

* Kierując się doświadczeniem naszych techników, w celu zredukowania ilości błędów w siatce, sugerujemy sprawdzenie ustawień parametrów kątów oraz przestrzeni przy szyjce korony (zamieszczone poniżej). Jest ona elementem szczegółowym i posiada skomplikowaną siatkę, w której może się znajdować wiele przecinających się powierzchni.

 

ustawienia parametrów skanera

 

Mosty i korony- grubość ścianek

Zalecana grubość ścianki w projekcie to 0,5mm. Minimalna grubość ścianki powinna wynosić 0,4mm. W przypadku wartości mniejszej, istnieje ryzyko uszkodzenia elementu w procesie drukowania i podczas dalszej obróbki ręcznej.

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_1

 

Mosty i korony- przestrzeń na cement 

Wartości dla przestrzeni na cement oraz dodatkowej przestrzeni, są wartościami sugerowanymi. Zazwyczaj, ilość tej przestrzeni jest zależna od kształtu korony oraz preferencji dentysty.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_2

Mosty i korony- przewężenia

Przewężenia nie powinny być zbyt duże. W przypadku zbyt niskiej wartości, istnieje ryzyko, że ścianki będą mieć powierzchnie zbyt cienkie dla stabilnego procesu drukowania. Podane wartości są zaleceniami firmy EOS i zależą również od używanego oprogramowania.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_3

Mosty i korony- granice preparacji

Podane wartości są wartościami sugerowanymi przez firmę EOS. Granica preparacji jest zależna od oprogramowania CAD oraz preferencji technika dentystycznego.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_4

 

Mosty i korony- elementy łączące punkty w przęśle mostu

Grubość łączeń zależna jest od kształtu, ilości punktów oraz powierzchni.

EOS zaleca minimalną grubość 6mm² powierzchni przekroju dla przęseł w obszarze zębów przednich oraz 9mm² dla obszaru przedtrzonowców i trzonowców.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_12

 

Mosty i korony- grubość ceramiki

Projekt podbudowy

Ceramika powinna mieć grubość od 0,8 do 2,0mm. Jeżeli ceramika jest grubsza niż 2mm mogą powstawać pęknięcia na skutek naprężeń wewnętrznych w materiale.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_5

 

Projekt podbudowy musi być odpowiednio dobrany do kształtu ceramiki w celu uniknięcia grubości ceramiki powyżej 2mm.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_6

 

Kształt, grubość oraz pozycja łączeń przęseł mostu również musi być odpowiednio dobrana.

Punkt musi być odpowiednio podparty od podstawy przez podbudowę.

 

Przygotowanie powierzchni – napalanie porcelany

* Odcinanie supportów

 Spiekane wyroby protetyczne muszą być podpierane podłużnymi strukturami (supportami) podczas laserowego przetopu aby:

– podparcie elementu w czasie produkcji

– zapobiec odkształceniom przetopionego metalu

– odprowadzić ciepło

Każda praca  jest odcinana od platformy wraz ze strukturami podporowymi, które muszą być usunięte aby wyrób został poddany kolejnym etapom obróbki. Struktury podporowe należy usuwać szczypcami profilowanymi bądź kombinerkami. W celu usunięcia supportów, należy  chwycić je szczypcami i  delikatnie skręcić, wyłamując je,

 

 narzędzia

 

Supporty posiadają inne parametry ekspozycji niż elementy protetyczne dzięki czemu są bardziej podatne na wykręcanie/wyłamywanie. Nie należy wyłamywać supportów chwytając za element, gdyż może spowodować to odkształcenie plastyczne, bądź zniszczenie pracy. W przypadku trudności zaleca się uchwycić i wykręcać supporty pojedynczo.

 

  spiek

 

Przygotowanie powierzchni

Powierzchnia wyrobu protetycznego może zostać wykończona wiertłem, frezem z nasypem diamentowym lub węglikiem. Po wykończeniu, powierzchnię należy wypiaskować Koroxem (AlO) o ciśnieniu 3-4bar i oczyścić strugą pary (steamer).

Wypalanie ceramiki

Opaquer należy aplikować w dwóch fazach. Pierwsza, cienka warstwa (Washbrand) oraz druga warstwa opaquera. Zmyć pod bieżącą wodą przed zaaplikowaniem kolejnej warstwy ceramiki. EOS zaleca długą fazę chłodzenia (do ok. 600°C). Ceramikę usuwać jedynie mechanicznie. Kwas fluorowodorowy powoduje korozję metalu.

Ceramika

Należy używać ceramiki zgodnej z ISO 9693 z temperaturą wypalania do 980°C. Ceramiki z obniżoną temperaturą wypalania są również odpowiednie.

Lista przykładowych ceramik, sprawdzonych przez EOS kilka lat temu

*wprowadzane nowsze modele ceramiki są sukcesywnie testowane w różnych laboratoriach i jedynie wybrane znalazły się w poniższym  zestawieniu. Podstawowym wyznacznikiem kompatybilności są parametry ceramiki, które muszą odpowiadać parametrom metalowego proszku użytego do produkcji  (14.0 – 14.5 x 10-6 m/m°C, at 25-500 °C). 

 

Veneering material (introduction)

Manufacturer CTE (25-500°C [E-6/K] CTE (25-500°C) of suitable alloys[E-6/K] Firing Temperature Range [°C]

Uwagi

VM 13 Vita 13,1-13,6 13,8-15,2 880-890 Niektórzy z kooperantów zgłaszali problemy z nieprzyleganiem
Omega 900* Vita
Duceram KISS Degudent/ Dentsply 13,0 (25-600°C) 13,8-15,4 890-930
HeraCeram Heraeus Kulzer GmbH 12,7 13,5-14,9 850-880, bonder for non-precious: 980
Vintage Shofu Opaquer: 12,2Dentine: 13,4 13,6-15,0 915-960
Vintage Halo Shofu Opaquer: 13,0Dentine: 12,6 13,4- 14,7 900-950
IPS d.Sign Ivoclar 12,0-12,6 13,5-14,9 830-900
Initial MC GC 13,1/13,3 13,8-14,9 890-980
EX3 Noritake 12,4 13,4-14,5 930-960
Reflex Wieland 13,1 13,8-15,1 880-930
Creation Geller 13,4 13,8-14,9 900-980
Synsspar Jeneric Pentron 13,1 ?? 920-970

Skanowanie lub archiwizacja modeli – modele cyfrowe 3D

Przesyłki modeli fizycznych – gipsowych powinny uwzględniać poniższe uwagi:

 • Gipsy w ciemnych kolorach np. czarnym czy czerwonym lub wzbogacone dodatkami syntetycznymi mogą prowadzić do błędów podczas skanowania.
 • Dostarczone obiekty do skanowania nie powinny przekraczać 40 mm wysokości.
 • Dostarczone obiekty do skanowania powinny być oczyszczone i zdezynfekowane, nie powinny zawierać powierzchni utrudniających skanowanie
 • Dostarczone obiekty do skanowania powinny być właściwie skonstruowane, oznaczone i opisane w razie potrzeby

*DMLS (Direct Metal Laser Sintering) to zastrzeżona nazwa niemieckiej firmy EOS (Electro Optical Systems). SLM (Selective Laser Melting) to zastrzeżona nazwa firmy MCP Hek, z której w chwili obecnej mogą korzystać firmy SLM Solutions, MTT i Renishaw, Realizer. Laser Cusing natomiast to zastrzeżona nazwa technologii, której właścicielem jest Concept Laser – firma należąca do Hofmann Innovation Group. Firma EOS i MCP Hek  na początku rozwoju tej technologii używała nazwy SLM równolegle. Jako pierwszy zastrzegł ją jednak MCP co poskutkowało tym, że firma EOS musiała stworzyć własną nazwę – DMLS. Wszystkie te nazwy dotyczą technologii selektywnego spiekania i przetapiania sproszkowanych metali przy pomocy lasera, nanoszonych warstwowo, aż do uzyskania gotowej w pełni wytrzymałej części.

Rapid Prototyping – drukowanie 3D; Selective Laser Melting [SLM/DMLS/LaserCusing]  – spiekanie laserem

– Technologia SLA (Stereolithography) polega na odchylaniu wiązki lasera przez system luster, która skanuje powierzchnię płynnej żywicy w miejscu gdzie ma ona zostać utwardzona ( ma powstać model). Powszechnie nazywana technologią stereolitografii – żywicy światłoutwardzalnej.