Kooperacja

DentalLab poszukuje kooperantów oferując bardzo atrakcyjne warunki współpracy. Baza technologiczna przedsiębiorstwa umożliwia nawiązanie współpracy w zakresie większości technologii i materiałów występujących na rynku. Frezowanie cyrkonu i metalu, spieki laserowe metalu oraz modeli [EOS, IMES, ZirkonZahn, MEDIT, EXOCAD, 3Shape, DentalWings – druk 3D Dental w technologii SLM/DMLS/LaserCusing – spieki laserowe/spieki metali i SLA – modele/technologia żywicy światłoutwardzalnej*] pozwalają na zaoferowanie w jednym miejscu kompleksowej obsługi na najwyższym poziomie jakościowym, w możliwie najkrótszym czasie i w umiarkowanych cenach. Oferowane ceny są bardzo konkurencyjne w stosunku do jakości i szybkości wykonywanych prac. Wszystkie używane w laboratorium maszyny, technologie i materiały są poparte certyfikatami producentów dołączanymi do wykonywanych prac.  Najwyższa jakość, dokładność  i szybkość przy zachowaniu bezpieczeństwa i wszelkich wymagań technologicznych to priorytety produkcyjne. Najnowocześniejsze maszyny i technologie, poparte ponad 25-cio letnim  doświadczeniem dają duże gwarancje doskonałości. Terminy wykonywania prac  są zależne od rodzaju prac oraz godziny dostarczenia  danych do wydruku. Minimalny czas druku standardowych elementów protetycznych w metalu i cyrkonie to 4 godziny.

Firma pracuje na najbardziej powszechnych systemach CAD/CAM na rynku (EXOCAD, 3Shape, ZirkonZahn, EOS, IMES ) więc nie ma problemów w uzgadnianiu szczegółów technicznych kooperacji.  Posiada skanery, oprogramowanie i maszyny m.in. firm MEDIT. ZirkonZahn, 3Shape, Dental Wings, EXOCAD, IMES, EOS. Laboratorium posiada również najwyższej klasy oprogramowanie [Magics, CAMbridge itd.] pozwalające na naprawę lub modyfikację plików 3D.

Laboratorium oferuje specjalne udogodnienia dla firm rozpoczynających pracę w technologiach 3D. Oferuje m.in. wypożyczanie/dzierżawę skanerów laboratoryjnych 3D , [Dental druk 3D – MEDIT Identica Blue o dokładności  10 mikronów], umożliwiających przyspieszenie i obniżenie kosztów kooperacji w zakresie druku 3D/spieków laserowych/frezowania cyrkonu i metalu [EOS, IMES, ZirkonZahn, MEDIT, EXOCAD, 3Shape, DentalWings – druk 3D Dental w technologii SLM/DMLS/LaserCusing – spieki laserowe/spieki metali i SLA – modele/technologia żywicy światłoutwardzalnej*].

DentalLab oferuje także archiwizację cyfrową modeli gipsowych oraz udostępnia system informatyczny B2B (cloud computing) dental24 do przechowywania i archiwizacji plików cyfrowych 3D modeli [skanowanie 3D modeli gipsowych].

Firma oferuje swoim stałym kooperantom bezpłatne korzystanie z tego otwartego systemu kooperacji i komunikacji dental24. Umożliwia on bezpieczne przesyłanie i archiwizacje dużych plików cyfrowych 3D a także udostępnia korzystanie z jego innych funkcjonalności typu CRM [Customer Relationship Management] czy ERP [Enterprise Resource Planning] takich jak raporty, przypomnienia, finanse, reklamacje, wysyłki itp.). System nie posiada żadnych blokad i umożliwia kooperację w dowolnych technologiach i z dowolnymi kooperantami. Kooperacja w tym systemie umożliwia dowolne zmiany kierunków i podmiotów kooperacji.

W razie zainteresowania prosimy o kontakt telefoniczny lub wysyłki plików cyfrowych lub modeli do wyceny lub produkcji.

*DMLS (Direct Metal Laser Sintering) to zastrzeżona nazwa niemieckiej firmy EOS (Electro Optical Systems). SLM (Selective Laser Melting) to zastrzeżona nazwa firmy MCP Hek, z której w chwili obecnej mogą korzystać firmy SLM Solutions, MTT i Renishaw, Realizer. Laser Cusing natomiast to zastrzeżona nazwa technologii, której właścicielem jest Concept Laser – firma należąca do Hofmann Innovation Group. Firma EOS i MCP Hek  na początku rozwoju tej technologii używała nazwy SLM równolegle. Jako pierwszy zastrzegł ją jednak MCP co poskutkowało tym, że firma EOS musiała stworzyć własną nazwę – DMLS. Wszystkie te nazwy dotyczą technologii selektywnego spiekania i przetapiania sproszkowanych metali przy pomocy lasera, nanoszonych warstwowo, aż do uzyskania gotowej w pełni wytrzymałej części.

Rapid Prototyping – drukowanie 3D; Selective Laser Melting [SLM/DMLS/LaserCusing]  – spiekanie laserem

Technologia SLA (Stereolithography) polega na odchylaniu wiązki lasera przez system luster, która skanuje powierzchnię płynnej żywicy w miejscu gdzie ma ona zostać utwardzona ( ma powstać model). Powszechnie nazywana technologią stereolitografii – żywicy światłoutwardzalnej.


 

Druk 3D

Prześlij plik do wyceny/druku CAD/CAM

Przykładowe wytyczne do skanowania modeli :

Przykładowe ustawienia skanera

Dane produkcyjne do druku metalu w technologii DMLS na maszynie EOS [spiek laserowy]:

[EOS, IMES, ZirkonZahn, MEDIT, EXOCAD, 3Shape, DentalWings – druk 3D Dental w technologii SLM/DMLS/LaserCusing – spieki laserowe/spieki metali i SLA – modele/technologia żywicy światłoutwardzalnej*]

Maszyna produkcyjna – EOS M100 [2017r] przystosowana do technologii DENTAL i stopu CoCr

Używane materiały – EOS CobaltChrome SP2 (REF:9011-0018) – produkt medyczny wg klasy II a dyrektywy MDD 93/42/EEC, załącznik IX, reguła 8 – stop metalowo-ceramiczny na bazie kobaltu używany do produkcji elementów protetyki stomatologicznej w maszynie M100 EOS – drukarce 3d , które w dalszych procesach produkcyjnych pokrywane są ceramiką. Jego skład odpowiada wymaganiom dla materiałów dentystycznych CoCr typu 4 wg normy ISO 22674.

Przeciwskazania – Materiału EOS CobaltCrome SP2 nie należy używać przy stwierdzonych nietolerancjach w stosunku do jednego lub wielu metali zawartych w stopie. W przypadku dotykowych lub zbliżeniowych kontaktów z innymi stopami mogą w rzadkich przypadkach wystąpić reakcje elektrochemiczne.

Wolne od Ni, Be i Cd zgodnie z normą ISO22674

Pełna instrukcja używania tego materiału i stosowne certyfikaty dotyczące maszyn i materiału do wglądu.

Terminy realizacji

Terminy dostaw zamówionych prac są różne i wynikają z momentu złożenia kompletnego zamówienia oraz zastosowanych maszyn, procesów i materiałów. Prace wykonywane są w laboratorium w Gdańsku i można je odebrać w ciągu od kilku minut w przypadku skanowania do kilkudziesięciu godzin w przypadku bardziej złożonych procesów np. spieki laserowe z wyżarzaniem odprężającym. Wysyłka jest realizowana we współpracy z firmą kurierską DHL lub w inny sposób uzgodniony z zamawiającymi. Istnieje możliwość skrócenia terminu produkcji włącznie z dostawą poniżej 24h zegarowych.

EXPRESS dla wymagających   !!!     zegar

Usługi przyspieszenia produkcji i transportu

Istnieje możliwość znacznego przyspieszenia czasu wykonania usługi razem z transportem poniżej 24 h !

 1. Przyspieszenie produkcji – do max. 17 h od momentu przyjęcia zlecenia

Zlecenia przyjmowane są w godzinach 8.00- 21.00 w dni robocze.

Dopłata do standardowej ceny usługi  300 zł za przyspieszenie realizacji zamówienia

Limitowana ilość p-tów w zamówieniu.

Czas wykonania usługi może być szybszy od gwarantowanego nawet o wiele godzin; wynika on z aktualnego planu produkcji i jest podawany na bieżąco.

Przy zamówieniu usług konieczne telefoniczne potwierdzenie możliwości wykonania usługi.

 1. Przyspieszenie transportu
 • przesyłka expresowa lokalna

Na terenie Trójmiasta i okolic oferujemy usługę kurierską o następujących parametrach.

– Czas dostawy – dostawa w obrębie 5 km od miejsca produkcji (Gdańsk-Zaspa) w czasie 1,5h od chwili gotowości do odbioru produkowanych elementów. Każdy dodatkowy kilometr powyżej tego dystansu wydłuża gwarantowany termin dostawy o 5 minut

Zakładając dostawę do Gdyni pod Urząd Miasta czas dostawy wyniesie 1h 55′ (16km)

     – Cena dostawy w obrębie 5km od miejsca produkcji wynosi 25 zł brutto + 2 zł za każdy dodatkowy kilometr powyżej tego dystansu

Zakładając dostawę do Gdyni pod Urząd Miasta cena dostawy wyniesie 47 zł brutto (16km)   

 

 • przesyłka konduktorska

Celem przyspieszenia transportu istnieje możliwość wykorzystania  usługi PKP pt. „Przesyłka konduktorska”. Cena usługi włącznie z opłatami poniesionymi na rzecz PKP wynosi 70-130 zł brutto.

70 zł – odbiór w pociągu

84 zł – odbiór w p-cie odbioru przesyłek na wyznaczonych dworcach PKP

100-150 zł – dostawa pod wskazany adres na terenie Warszawy w ciągu godziny lub kilku godzin od przyjazdu pociągu

Dziś nadanie – dziś odbiór! „PKP Intercity” przewozi przesyłki konduktorskie na wyznaczonych odcinkach, w relacjach bezpośrednich, pociągami stosownie  oznaczonymi w rozkładzie jazdy (zgodnie z legendą). Przesyłki nadajemy lub odbieramy bezpośrednio u kierowników pociągów. Usługa nadania lub odebrania przesyłki w zastępstwie klienta jest dostępna na dworcach kolejowych: Warszawa Centralna, Lublin, Gdynia Główna, Szczecin Główny. Nadanie lub odebranie oznacza dostarczenie lub odebranie przesyłki do/z punktu obsługi przesyłek konduktorskich na terenie wyznaczonych dworców PKP za dodatkową opłatą  11 zł netto. W tych punktach przesyłka czeka wtedy na odbiór przez adresata lub nadanie do konduktora przez pracownika punktu.

Więcej informacji o dostępności i opis usług poniżej (*) oraz na stronie PKP

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/3052/przesylki-konduktorskie.html

Dodatkowo w Warszawie istnieje również możliwość dowozu przesyłki pod wskazany adres w cenie ok. 30 zł brutto za przesyłkę w obrębie 5 km od dworca PKP + dodatkowo 2,5 zł brutto za każdy kilometr powyżej tego dystansu. Gwarantowany czas dostarczenia przesyłki po przyjeździe pociągu wynosi do 60 minut w obrębie 5 km + dodatkowe 5 minut za każdy 1 km powyżej tego dystansu.

 • przesyłka expresowa DHL

Parcel 9 – do godz. 9-tej następnego dnia roboczego – orientacyjna cena razem z opłatą paliwową – 85 zł netto/104,55 zł brutto

Parcel 12 – do godz.12-tej następnego dnia roboczego – orientacyjna cena razem z opłatą paliwową – 50 zł netto/61,50 zł brutto

 • Doręczenie realizowane „od drzwi do drzwi”
 • Gwarancja zwrotu kosztów przy nieterminowej dostawie.
 • Doręczenie do większych miejscowości, miast i głównych centrów biznesowych.

Usługa dostępna dla wybranych kodów pocztowych. Więcej informacji o dostępności usług terminowych w aplikacjach DHL24 lub DHL eCas i w Dziale Obsługi Klienta DHL Parcel.

 

*Opis usługi – PKP (1.09.2017r.)

https://www.intercity.pl/pl/site/dla-pasazera/3052/przesylki-konduktorskie.html

Musisz pilnie wysłać paczkę do innego miasta i nie chcesz przepłacać? Nic prostszego! Za jedyne 30 złotych, szybko i niezawodnie przewieziemy ją do stacji przeznaczenia!

Dziś nadanie – dziś odbiór! „PKP Intercity” przewozi przesyłki konduktorskie na wyznaczonych odcinkach, w relacjach bezpośrednich (bez przeładunku na stacjach pośrednich), pociągami stosownie  oznaczonymi w rozkładzie jazdy (zgodnie z legendą).

Aby nadać przesyłkę wystarczy:

 1. przygotować paczkę o wadze do 10 kg i maksymalnych wymiarach: 20 x 40 x 50 cm, w przypadku rulonu: do 150 x 20 cm średnicy,
 2. oznaczyć paczkę imieniem i nazwiskiem lub nazwą firmy oraz adresem i numerem telefonu – zarówno nadawcy jak i odbiorcy, nazwą stacji nadania i przeznaczenia, a ponadto wskazać zawartość i określić wartość przesyłki.

Przesyłkę można nadać bezpośrednio u kierownika pociągu lub w punkcie przyjęcia przesyłek konduktorskich (zlokalizowanym na wymienionych poniżej dworach kolejowych), za dodatkową opłatą w wysokości 11 zł.
Można również zlecić odebranie przesyłki z pociągu przez pracownika stacjonarnego punktu obsługi przesyłek konduktorskich za dodatkową opłatą 11 zł.
Usługa nadania lub odebrania przesyłki w zastępstwie klienta jest dostępna na dworcach kolejowych: Warszawa Centralna, Lublin, Gdynia Główna, Szczecin Główny.

Opłata za przewóz przesyłki standardowej wynosi – niezależnie od odległości – 30 zł.
Opłata za przewóz przesyłki ponadgabarytowej* wynosi – niezależnie od odległości – 60 zł.

* Kierownik pociągu może przyjąć do przewozu przesyłkę ponadgabarytową o większych wymiarach od przesyłki standardowej i wadze nieprzekraczającej 20 kg, jeśli w danym pociągu liczba przesyłek jest niewielka i w przedziale jest miejsce na jej przewiezienie.

Z przewozu – jako przesyłka konduktorska – wyłączone są:

 • rzeczy, których przewóz jest zabroniony na podstawie odrębnych przepisów;
 • rzeczy niebezpieczne lub mogące wyrządzić szkodę osobom lub mieniu;
 • pieniądze, środki płatnicze, papiery wartościowe, kosztowności;
 • rzeczy, których wartość deklarowana przekracza kwotę 1 200 zł;
 • dokumenty tożsamości;
 • broń i amunicja;
 • rzeczy, które z powodu swoich rozmiarów, masy lub innych właściwości nie nadają się do przewozu jako przesyłka konduktorska;
 • żywe zwierzęta.

Stacjonarne punkty obsługi przesyłek konduktorskich:

Dworzec Warszawa Centralna (punkt czynny codziennie w godz. 7:00-18:20, 19:00-6:20, przerwy: 10:00-10:15, 14:00-14:20) Al. Jerozolimskie 54 00-024 Warszawa tel.: (22) 47 45 019

Dworzec Lublin (punkt znajduje się w kasie dopłat, czynny całodobowo) – Pl. Dworcowy 1 20-408 Lublin tel.: (81) 47 21 275

Dworzec Gdynia Gł. (okienko 02 w holu dworca, czynne 7:45-19:05) Pl. Konstytucji 1 81-354 Gdynia tel.: 697 044 687

Dworzec Szczecin Główny (peron nr 1) ul. Kolumba 1 70-035 Szczecin tel.: 798 170 163

Kierownik pociągu może odmówić przyjęcia przesyłki konduktorskiej do przewozu, jeśli przyjęcie przesyłki mogłoby opóźnić odjazd pociągu, nadawca przy płatności gotówką nie posiada odliczonej należności, przesyłka opakowana jest w sposób niewłaściwy lub uniemożliwiający jej prawidłowy przewóz (bez ubytków, uszkodzeń).

W przypadku zawieszenia kursowania pociągu lub wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej
na określonym odcinku, przewóz przesyłek konduktorskich może zostać ograniczony.

UWAGA!!!
W pociągach EIP nie ma możliwości nadania przesyłki konduktorskiej.

 

Certyfikat druku 3D DMLS EOSlogo_eos

EOS, jako jedyny producent drukarek 3d na świecie, zapewnia pełną certyfikację procesu wytwarzania elementów dentystycznych DMLS* na swojej maszynie M100, gwarantując najwyższą jakość i parametry wyprodukowanych elementów przy zachowaniu wytycznych, dotyczących stosowanych maszyn, procesów i materiałów. Opracowana przez firmę EOS innowacyjna i obniżająca koszty technika wytwarzania jest dostępna na rynku już od połowy 2015r. Oryginalna instrukcja firmy EOS do wglądu.

certyfikat produkcyjny EOS-DentalLab

*DMLS (Direct Metal Laser Sintering) to zastrzeżona nazwa niemieckiej firmy EOS (Electro Optical Systems). SLM (Selective Laser Melting) to zastrzeżona nazwa firmy MCP Hek, z której w chwili obecnej mogą korzystać firmy SLM Solutions, MTT i Renishaw, Realizer. Laser Cusing natomiast to zastrzeżona nazwa technologii, której właścicielem jest Concept Laser – firma należąca do Hofmann Innovation Group. Firma EOS i MCP Hek  na początku rozwoju tej technologii używała nazwy SLM równolegle. Jako pierwszy zastrzegł ją jednak MCP co poskutkowało tym, że firma EOS musiała stworzyć własną nazwę – DMLS. Wszystkie te nazwy dotyczą technologii selektywnego spiekania i przetapiania sproszkowanych metali przy pomocy lasera, nanoszonych warstwowo, aż do uzyskania gotowej w pełni wytrzymałej części.

Rapid Prototyping – drukowanie 3D; Selective Laser Melting [SLM/DMLS/LaserCusing]  – spiekanie laserem

Technologia SLA (Stereolithography) polega na odchylaniu wiązki lasera przez system luster, która skanuje powierzchnię płynnej żywicy w miejscu gdzie ma ona zostać utwardzona ( ma powstać model). Powszechnie nazywana technologią stereolitografii – żywicy światłoutwardzalnej.

Wytyczne do kooperacji CAD/CAM – skanowanie/druk/frezowanie 3D w technologiach Dental

[EOS, IMES, ZirkonZahn, MEDIT, EXOCAD, 3Shape, DentalWings – druk 3D Dental w technologii SLM/DMLS/LaserCusing – spieki laserowe/spieki metali i SLA – modele/technologia żywicy światłoutwardzalnej*]

Laboratorium wdrożyło elektroniczny system obsługi pozwalający na bezpieczną komunikację w zamkniętym systemie, chronionym zabezpieczeniami odpowiadającymi zabezpieczeniom systemów bankowych. Kooperacja może się zatem odbywać błyskawicznie, bezpiecznie i w dodatku umożliwiać kooperantom korzystanie ze swoich paneli użytkownika pozwalających na wykorzystywanie dla swoich celów funkcji biznesowych CRM,ERP takich jak archiwizacja  zdarzeń, archiwizacja plików i modeli, powiadomienia,  rozliczenia, raportowanie, wysyłki, reklamacje i inne.

Nie trzeba już wypełniać formularzy tylko wejść na stronę laboratorium albo do swojego panelu i wysłać pliki do produkcji. Resztę zrobi system informatyczny B2B dental24 zapisując wszystko i wysyłając automatycznie powiadomienia o twojej korespondencji do odpowiednich osób. To wszystko odbywa się w systemie SaaS dental24, chronionym najwyższej klasy zabezpieczeniami, certyfikatami oraz kluczami szyfrowania przewyższającymi poziomem zabezpieczenia niektóre systemy bankowe.

W razie wątpliwości czy pytań umożliwiamy natychmiastowy kontakt z działem CAD/CAM, udostępniając linie telefoniczne i kanały komunikacji elektronicznej włącznie ze Skype. Doświadczony zespół w każdej chwili jest w stanie udzielić kompetentnej informacji.

Przygotowanie plików do druku DSLM/SLM

Poniżej zamieszczono wytyczne zaproponowane przez firmę EOS, oraz sugestie naszych techników oznaczone gwiazdką (*), służące do poprawnego przygotowania plików przeznaczonych do druku 3D w technologii DSLM/SLM, oraz obróbki spieku:

 • Niektóre oprogramowanie CAD jest przeznaczone dla procesów frezowania. Zaprojektowane pliki mogą mieć dziury w siatce, składać się z kilku siatek i są nieszczelne, nie mogą więc zostać wykorzystane w procesie drukowania DMLS/SLM.
 • Praca przeznaczona do druku 3D musi mieć jedną siatkę. Zamkniętą i szczelną.
 • Pojedynczy plik .STL nie może składać się z kilku oddzielnych obiektów.
 • Najlepszą powierzchnię zapewnia gęsta triangulacja siatki. W przypadku zbyt rzadkiej triangulacji, powierzchnia obiektu może nie być wystarczająco szczegółowa.
 • Dopasowanie korony jest uzależnione od triangulacji wewnętrznej powierzchni korony. Dla najlepszej jakości powierzchni modelu należy:

-używać sprayu do skanowania na odbijających światło powierzchniach

-ustawić jakość skanowania na wysoką.

* Kierując się doświadczeniem naszych techników, w celu zredukowania ilości błędów w siatce, sugerujemy sprawdzenie ustawień parametrów kątów oraz przestrzeni przy szyjce korony (zamieszczone poniżej). Jest ona elementem szczegółowym i posiada skomplikowaną siatkę, w której może się znajdować wiele przecinających się powierzchni.

 

ustawienia parametrów skanera

 

Mosty i korony- grubość ścianek

Zalecana grubość ścianki w projekcie to 0,5mm. Minimalna grubość ścianki powinna wynosić 0,4mm. W przypadku wartości mniejszej, istnieje ryzyko uszkodzenia elementu w procesie drukowania i podczas dalszej obróbki ręcznej.

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_1

 

Mosty i korony- przestrzeń na cement 

Wartości dla przestrzeni na cement oraz dodatkowej przestrzeni, są wartościami sugerowanymi. Zazwyczaj, ilość tej przestrzeni jest zależna od kształtu korony oraz preferencji dentysty.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_2

Mosty i korony- przewężenia

Przewężenia nie powinny być zbyt duże. W przypadku zbyt niskiej wartości, istnieje ryzyko, że ścianki będą mieć powierzchnie zbyt cienkie dla stabilnego procesu drukowania. Podane wartości są zaleceniami firmy EOS i zależą również od używanego oprogramowania.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_3

Mosty i korony- granice preparacji

Podane wartości są wartościami sugerowanymi przez firmę EOS. Granica preparacji jest zależna od oprogramowania CAD oraz preferencji technika dentystycznego.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_4

 

Mosty i korony- elementy łączące punkty w przęśle mostu

Grubość łączeń zależna jest od kształtu, ilości punktów oraz powierzchni.

EOS zaleca minimalną grubość 6mm² powierzchni przekroju dla przęseł w obszarze zębów przednich oraz 9mm² dla obszaru przedtrzonowców i trzonowców.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_12

 

Mosty i korony- grubość ceramiki

Projekt podbudowy

Ceramika powinna mieć grubość od 0,8 do 2,0mm. Jeżeli ceramika jest grubsza niż 2mm mogą powstawać pęknięcia na skutek naprężeń wewnętrznych w materiale.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_5

 

Projekt podbudowy musi być odpowiednio dobrany do kształtu ceramiki w celu uniknięcia grubości ceramiki powyżej 2mm.

 

projektowanie_koron_i_mostow_pod_DMLS_SLM_6

 

Kształt, grubość oraz pozycja łączeń przęseł mostu również musi być odpowiednio dobrana.

Punkt musi być odpowiednio podparty od podstawy przez podbudowę.

 

Przygotowanie powierzchni – napalanie porcelany

* Odcinanie supportów

 Spiekane wyroby protetyczne muszą być podpierane podłużnymi strukturami (supportami) podczas laserowego przetopu aby:

– podparcie elementu w czasie produkcji

– zapobiec odkształceniom przetopionego metalu

– odprowadzić ciepło

Każda praca w stanie surowym jest odcinana od platformy wraz ze strukturami podporowymi, które muszą być usunięte aby wyrób został poddany kolejnym etapom obróbki. Struktury podporowe należy usuwać szczypcami profilowanymi bądź kombinerkami. W celu usunięcia supportów, należy  chwycić je szczypcami i  delikatnie skręcić, wyłamując je,

 

 narzędzia

 

Supporty posiadają inne parametry ekspozycji niż elementy protetyczne dzięki czemu są bardziej podatne na wykręcanie/wyłamywanie. Nie należy wyłamywać supportów chwytając za element, gdyż może spowodować to odkształcenie plastyczne, bądź zniszczenie pracy. W przypadku trudności zaleca się uchwycić i wykręcać supporty pojedynczo.

 

  spiek

 

Przygotowanie powierzchni

Powierzchnia wyrobu protetycznego może zostać wykończona wiertłem, frezem z nasypem diamentowym lub węglikiem. Po wykończeniu, powierzchnię należy wypiaskować Koroxem (AlO) o ciśnieniu 3-4bar i oczyścić strugą pary (steamer).

Wypalanie ceramiki

Opaquer należy aplikować w dwóch fazach. Pierwsza, cienka warstwa (Washbrand) oraz druga warstwa opaquera. Zmyć pod bieżącą wodą przed zaaplikowaniem kolejnej warstwy ceramiki. EOS zaleca długą fazę chłodzenia (do ok. 600°C). Ceramikę usuwać jedynie mechanicznie. Kwas fluorowodorowy powoduje korozję metalu.

Ceramika

Należy używać ceramiki zgodnej z ISO 9693 z temperaturą wypalania do 980°C. Ceramiki z obniżoną temperaturą wypalania są również odpowiednie.

Lista ceramik zalecanych przez EOS

 

Veneering material (introduction)

Manufacturer CTE (25-500°C [E-6/K] CTE (25-500°C) of suitable alloys[E-6/K] Firing Temperature Range [°C]

Uwagi

VM 13 Vita 13,1-13,6 13,8-15,2 880-890 Niektórzy z kooperantów zgłaszali problemy z nieprzyleganiem
Omega 900* Vita
Duceram KISS Degudent/ Dentsply 13,0 (25-600°C) 13,8-15,4 890-930
HeraCeram Heraeus Kulzer GmbH 12,7 13,5-14,9 850-880, bonder for non-precious: 980
Vintage Shofu Opaquer: 12,2Dentine: 13,4 13,6-15,0 915-960
Vintage Halo Shofu Opaquer: 13,0Dentine: 12,6 13,4- 14,7 900-950
IPS d.Sign Ivoclar 12,0-12,6 13,5-14,9 830-900
Initial MC GC 13,1/13,3 13,8-14,9 890-980
EX3 Noritake 12,4 13,4-14,5 930-960
Reflex Wieland 13,1 13,8-15,1 880-930
Creation Geller 13,4 13,8-14,9 900-980
Synsspar Jeneric Pentron 13,1 ?? 920-970

Skanowanie lub archiwizacja modeli – modele cyfrowe 3D

Przesyłki modeli fizycznych – gipsowych powinny uwzględniać poniższe uwagi:

 • Gipsy w ciemnych kolorach np. czarnym czy czerwonym lub wzbogacone dodatkami syntetycznymi mogą prowadzić do błędów podczas skanowania.
 • Dostarczone obiekty do skanowania nie powinny przekraczać 40 mm wysokości.
 • Dostarczone obiekty do skanowania powinny być oczyszczone i zdezynfekowane, nie powinny zawierać powierzchni utrudniających skanowanie
 • Dostarczone obiekty do skanowania powinny być właściwie skonstruowane, oznaczone i opisane w razie potrzeby

*DMLS (Direct Metal Laser Sintering) to zastrzeżona nazwa niemieckiej firmy EOS (Electro Optical Systems). SLM (Selective Laser Melting) to zastrzeżona nazwa firmy MCP Hek, z której w chwili obecnej mogą korzystać firmy SLM Solutions, MTT i Renishaw, Realizer. Laser Cusing natomiast to zastrzeżona nazwa technologii, której właścicielem jest Concept Laser – firma należąca do Hofmann Innovation Group. Firma EOS i MCP Hek  na początku rozwoju tej technologii używała nazwy SLM równolegle. Jako pierwszy zastrzegł ją jednak MCP co poskutkowało tym, że firma EOS musiała stworzyć własną nazwę – DMLS. Wszystkie te nazwy dotyczą technologii selektywnego spiekania i przetapiania sproszkowanych metali przy pomocy lasera, nanoszonych warstwowo, aż do uzyskania gotowej w pełni wytrzymałej części.

Rapid Prototyping – drukowanie 3D; Selective Laser Melting [SLM/DMLS/LaserCusing]  – spiekanie laserem

– Technologia SLA (Stereolithography) polega na odchylaniu wiązki lasera przez system luster, która skanuje powierzchnię płynnej żywicy w miejscu gdzie ma ona zostać utwardzona ( ma powstać model). Powszechnie nazywana technologią stereolitografii – żywicy światłoutwardzalnej.